Умелият лидер – ситуационно лидерство и стилове
или изкуството да ръководим бизнеса си и/или организацията си
Когато лидерът си е свършил работата добре,
хората му казват „Ние се справихме сами!”
Изпитвате ли трудности да ръководите бизнеса си? Смятате ли, че Ви липсват достатъчно обучени хора, готови да работят толкова упорито, колкото работите и Вие? Смятате ли, че в организацията Ви липсват достатъчно трудолюбиви и талантливи хора?
Значи тази статия е за Вас.
Умението да се ръководи добре един бизнес е да се работи „по-умно, а не повече” и това е процес, в който се използват различни лидерски стилове към различните хора. Този ръководител с право си е заслужил призванието „Ситуационен лидер”
Ключовият момент е да се научите да делегирате. Нямате време за това? Отделеното време многократно ще ви се изплати. Класическият начин за управление е когато мениджърът е отговорен за планирането, организацията и оценката на всичко, което се случва в организацията, а подчинените му трябва да се подчиняват, което означава или мениджърът да върши цялата работа сам, или да дебне подчинените си дали работят. Същността на идеята за лидерски стилове е лидерът да запретне ръкави и да помогне на хората си да успеят сами, като работи само с онези свои подчинени, които се нуждаят от помощ.
Или ако спечелят те, печелите и Вие.
Ако си представим организацията ви като многоетажен блок с асансьор и всеки един от подчинените ви се намира на различен етаж, според уменията и мотивацията си, то вие сте човекът, който да ги преведе от различните етажи до най-високия етаж на служителят-експерт.
Първото по важност умение е гъвкавост или превръщането на мениджъра от лидер в Ситуационен лидер. Ситуационният лидер е онзи лидер, който променя стила си според човека, с когото работи, в зависимост от ситуацията, в която се намира или:
Различни стилове за различните хора.
Завършеният мениджър използва четири различни лидерски стилове на управление:
2. Коучинг – лидерът продължава да дава насоки и да наблюдава отблизо изпълнението на задачата, но и обяснява решенията, изслушва предложенията и
съдейства за напредъка.
3. Подкрепящ стил – лидерът улеснява и подкрепя усилията на подчинените си за изпълнение на поставените задачи, но освен това споделя с тях отговорността за вземането на решения.
4. Делегиращ стил – лидерът прехвърля на своите подчинени отговорността за вземането на решения и разрешаване на проблемите.
Всеки един от тези стилове са комбинация от директивно и от подкрепящо поведение. Директивното поведение е свързано с авторитарното лидерство и включва – структуриране, организация, обучение и контрол на хората. Подкрепящото поведение е в основата на либералното лидерство и включва поощрението, изслушването, задаването на въпроси, обяснението и подпомагането.
За един новопостъпил и ентусиазиран служител, най-подходящ стил за обучение е директивния и колкото по-дълго се съхрани ентусиазмът му, толкова по-добре е за бързината на обучението му. Но често мениджърите правят грешки в тази връзка.
Например е пълно с мениджъри тип „чайка” – той долита отнякъде, вдига адски шум, „оплюва” всички, а след това отлита.
Този тип мениджъри мълчат, когато хората им се представят добре или направят нещо хубаво. Но когато допуснат грешка, за нея неизменно им се натяква. Ентусиазмът на хората се губи.
Няма нищо по-неподходящо от еднакво отношение към различните хора.
(Следва продължение)
Ще ви е интересно да прочетете още:
- Мисли като богат За постигането на успешен бизнес, според Р.Темплър подобаващо място заема умението да мислиш като богат. 1. Всеки може да спечели...
- Умелият лидер – 2 или изкуството да ръководим бизнеса си и/или организацията си Когато човекът не е достатъчно компетентен и в същото време е...
- Как да използваме езика на тялото, за да спечелим клиенти и да общуваме успешно с бизнес партньори – 1 Колко важен е езикът на тялото при общуване с клиентите и особено при преговори и за реализирането на успешни продажби?...
- Как да използваме езика на тялото в бизнеса – 2 В предната публикация ви разказахме някои техники как успешно да се срещате и да комуникирате чрез езика на тялото с...